Objevujte Vyšebrodsko
pokladnici přírodních a kulturních krás

Vydejte se na cestu tam, kde má člověk přímo povinnost odpočívat a užívat si prázdninovou pohodu!

Věděli jste, že jsme pro Vás ve spolupráci s městem připravili skládačky, které shrnují všechny důležité informace k těm nejkrásnějším výletním cílům na Vyšebrodsku? Skládačky jsou volně k dispozici na recepci ***Hotelu Šumava nebo je dostanete v městském infocentru.

Vyšší Brod

Vyšší Brod – nejjižnější město ČR

Vyšší Brod | www.ivyssibrod.cz

Od nejjižnějšího bodu Čech si nezapomenutelné zážitky odnese každý, ať se již rozhodne pro tichá zákoutí nádherné přírody, sportovní výzvy nebo fascinující památky minulosti!   

Idylické městečko Vyšší Brod se rozkládá uprostřed kouzelné krajiny Šumavského podhůří a do Horních Rakous je to odtud jen co by kamenem dohodil. V dávné minulosti se zde přes Vltavu brodily obchodní karavany, dnes je Vyšší Brod cílem všech, již hledají neopakovatelné zážitky a příjemný odpočinek. Zdejší cisterciácké opatství, vzácnou perlu Vltavy, založili mocní Rožmberkové roku 1259 jako důstojné místo svého posledního odpočinku. V oáze duchovního klidu živoucího kláštera návštěvníci objevují vzácné poklady minulosti: nádhernou knihovnu s jejími 70.000 knižními tituly, Vyšebrodskou Madonu i legendární kříž zvaný Závišův, který bývá staven naroveň Českých korunovačních klenotů. Do historie poštovnictví se můžete ponořit ve známém Poštovním muzeu. Nenechejte si ujít ani šumění vodopádů sv. Wolfganga či tajuplnou atmosféru Čertovy stěny. Vyšší Brod je výchozím bodem všech vodáckých výletů po Vltavě. Všem příznivcům kánoí i raftů rádi zajistíme kompletní služby! A co teprve když na Vltavu vyjedou tradiční kuriózní plavidla?!

Cisterciácké opatství

Vyšší Brod | www.klastervyssibrod.cz

Prohlídky, které Vás nadchnou…

Cisterciácké opatství Nanebevzetí Panny Marie je vskutku něco výjimečného. Zvony tu vyzvánějí ze štíhlé bílé věže, vévodící vyšebrodské krajině, a hlásají, že klášter založili mocní Rožmberkové roku 1259 jako důstojné místo svého posledního odpočinku. Za milostným obrazem Vyšebrodské Madony sem ve středověku putovaly nesčetné zástupy poutníků. Mniši se do kláštera vrátili po sametové revoluci 1989, aby ve Vyšebrodu žili a pracovali podle řehole sv. Benedikta, jak tomu bylo po celá staletí. V oáze duchovního klidu ukazují návštěvníkům vzácné poklady minulosti a vykládají o jejich pohnutém osudu. I opulentní rokoková knihovna se svými 70.000 knižními tituly, které byly vázány přímo pro vyšebrodský klášter, se do dnešních dnů dochovala jakoby zázrakem.

Cisterciácké opatství Vyšší Brod
Poštovní muzeum Vyšší Brod

Poštovní muzeum

Vyšší Brod | www.postovnimuzeum.cz

Navštivte poštovní úřady v běhu staletí!

V budově barokního opatství se můžete ponořit do historie poštovnictví, kterou Vám představí expozice známého Poštovního muzea. Dětské oči se rozzáří při pohledu na poštovní dostavníky a kočáry nebo když se ratolesti zapojíte do některé z interaktivních nabídek muzea.

Čertova stěna

Vyšší Brod | www.ivyssibrod.cz

Kamenné moře Šumavy

V okolí Vyššího Brodu si nesmíte nechat ujít ani návštěvu tajuplné Čertovy stěny! Tento nevšední přírodní úkaz a pověst o zlomyslném přehrazení Vltavy čertem inspirovaly českého mistra Bedřicha Smetanu k sepsání stejnojmenné romantické opery, v níž bujaře dovádějí ďáblici, diblíci, pitvory, noční můry, draci i ohniváči. Při návratu si naopak můžete vychutnat nezaměnitelnou atmosféru Čertových proudů, kde Vltava protéká hlubokým kaňonem, klokotá a proplétá se mezi obřími balvany, jež z ní vyčnívají. Opravdový hukot nastává v době vodáckých závodů, kdy do balvanitého koryta řeky proudí kubíky vody z Lipenské nádrže.

Čertova stěna
Splutí Vltavy

Splutí Vltavy

Vyšší Brod | hotel-sumava.cz

Užijte si Šumavu a splujte si Vltavu!

A propos vodáctví: Od Vyššího Brodu, výchozího bodu všech vodáckých výletů, je průtok Vltavy celoročně poměrně stálý, což tento úsek činí velmi atraktivním. A co teprve když na Vltavu vyjedou tradiční Kuriózní plavidla?! Proměňte se v „plavce“ podle vzoru vorařů a poznejte nejkrásnější vltavské údolí z vodní hladiny!

Vodopády sv. Wolfganga

Vyšší Brod | www.ivyssibrod.cz

Výlet za ledňáčkem při troše štěstí

Po chodníku vyšebrodských opatů se podél středověkého vodního kanálu dostanete k bydlišti ledňáčků. Zahlédnete je, jak se noří do chladivých Vodopádů sv. Wolfganga? I kdyby ne, za Váš výšlap budete odměněni hodnotnou devizou: šuměním lesa, zurčením vody a novou dávkou síly a energie.   

Vodopády sv. Wolfganga
Závišův kříž

Závišův kříž

Vyšší Brod | www.klastervyssibrod.cz

Splendor mysticus – mystická záře

V Cisterciáckém opatství Vyšší Brod se nachází památka, která svým náročným provedením patří k nejpřednějším skvostům zlatnického umění 13. století, jaké se dochovaly na evropské půdě. Kříž zvaný Závišův náleží bezpochyby k oněm výjimečným předmětům, které nechávali pořídit jen nejmocnější z mocných. Při zhotovení tohoto nádherného kříže bylo použito neobvykle vysokého množství drahokamů i perel, neboť byl do jeho středu zasazen ostatek dřeva pravého Kříže, na kterém zemřel Ježíš Kristus, představující relikvii nad jiné významnou. Vyšebrodskému opatství drahocenný relikviář podle tradice i historických zpráv daroval Záviš z Falkenštejna, patrně v 80. letech 13. století. Osudy vzácného ostatkového kříže, od roku 2010 národní kulturní památky, pak s vyšebrodským klášterem zůstaly spojeny až do dnešní doby.

Vystoupejte gotickou věžicí po točitém schodišti do Rožmberské oratoře a nechejte se osvítit mystickou září skvostného korunovačního kříže.

Nejjižnější bod České republiky

Vyšší Brod | www.ivyssibrod.cz

Dojeďte si pro zážitky až na samý jih!

Až k rakouským hranicím, a možná i dále na jih, se dostanete po turistické stezce Radvanov/Rading. Můžete jít pěšky nebo jet na kole! Vyšebrodský průsmyk dříve lemovaly osady, jež padly za oběť hraničnímu pásmu v 50. a 60. letech 20. století, dnes zde původní solná stezka vede čarokrásnou krajinou a symbolicky spojuje Českou republiku s jejím jižním sousedem – Horním Rakouskem.

Nejjižnější bod
Maria Rast

Poutní místo Odpočinutí Panny Marie

Vyšší Brod | www.ivyssibrod.cz

„KLID NA ÚTĚKU“

Přes tradiční křížovou cestu a šumavské hvozdy se dostanete na výšinu k poutnímu kostelíku Panny Marie Sněžné a obrazárně s milostnou sochou. Vyšlápněte Martinkovský vrch, vychutnejte si nádherné výhledy na Vyšší Brod a zachovejte „Klid na útěku“!

Třeba Vám k tomu pomůže brožura POUTNÍ MÍSTO ODPOČINUTÍ PANNY MARIE NA KAMENI U VYŠŠÍHO BRODU, kterou jsme vydali ve spolupráci s městem Vyšší Brod. Brožuru žádejte na recepci ***Hotelu Šumava!  

Stezka korunami stromů

Lipno nad Vltavou | www.stezkakorunamistromu.cz

Vydejte se na cestu do nejvyšších pater lesa!

První česká stezka korunami stromů Vám otevře nové pohledy na život lesa i na okolní krajinu s vodní nádrží Lipno. 

Stezka korunami stromů Lipno
Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk

Rožmberk nad Vltavou | www.hrad-rozmberk.cz

Původní sídlo nejmocnějšího českého panského rodu Rožmberků Vás okouzlí svou krásnou polohou i starověkým rázem. V rámci různých prohlídkových okruhů zažijete slavnou historii z bezprostřední blízkosti a užijete si dech beroucí výhledy na okolní krajinu.

Cyklistika

Vyšší Brod | www.ivyssibrod.cz

Když má kolo křídla…

Nádherně zvlněná krajina Vyšebrodska je výzvou pro všechny milovníky krásné přírody, kteří ji chtějí zažít, když šlapou do pedálů a když jim vítr sviští kolem uší. Hned několik krásných okružních výletů kopíruje historické stezky příhraniční oblasti, jejichž dlouhé úseky město Vyšší Brod nechalo pokrýt novým asfaltovým povrchem. Stoupání do kopce dnes hravě zvládne každý: Když si dnes osedláte elektrokolo, budete mít pocit, že máte křídla a vyjedete třeba až … na Vltavskou vyhlídku?

***Hotel & Restaurant Šumava poskytuje všem nadšeným cyklistkám a cyklistům rozšířený servis: osvěžující nápoje a výborné jídlo, stojany na kola, bezplatné a bezpečné uschování kol, parkoviště střežené kamerovým systém, WiFi a samozřejmě i komfortní ubytování!

Cyklistika
Pěší turistika

Pěší turistika

Vyšší Brod | www.ivyssibrod.cz

Krok za krokem pryč od shonu velkoměsta města zpět k přírodě!

Specifická vzdušná proudění a prokázaná vysoká koncentrace silic v ovzduší proslavila prázdninový region Vyšebrodsko svými nadmíru blahodárnými účinky, jež předčí i leckteré vzdušné lázně. Zhluboka se proto nadechněte, naskočte třeba na lokálku z Vyššího Brodu do Loučovic a vraťte se k nám pěšky podél balvanitého koryta staré Vltavy. Dávejte ale pozor na orientaci, neboť tento čarokrásný úsek si lze lehce splést s kanadskou krajinou! Vydejte se na toulky po šumavských lesích, kde voní jahody, zurčí potoky a zpívají ptáci. Pryč od shodu města zpět k přírodě – krok za krokem!

Vltavská cyklistická cesta

Vyšší Brod | www.kraj-jihocesky.cz

Vltavská cyklistická cesta vede do Vyššího Brodu!

Vltavská cyklostezka Vás provede podél toku Vltavy od jejího pramene třeba až – do Vyššího Brodu! V Loučovicích projedete kolem historického vodního kanálu někdejších papírem Vltavský mlýn a pak už sjedete sešupem přímo pod hráz vyrovnávací vodní nádrže Lipno II. ve Vyšším Brodě. Do ***Hotelu Šumava s kolárnou a dobrým jídlem je to odtud už jenom kousek.

Vltavská cyklostezka
Rabyření

Rybaření

Vyšší Brod | www.youtube.com

Buďte jako mistři světa

Pstruhové revíry kolem Vyššího Brodu jsou natolik skvělé, že se zde pořádají mistrovství v lovu ryb na udici, dokonce i mistrovství světa! Chcete si večer nebo brzy ráno užít muškaření i Vy? Přijeďte, protože jestli jste rybáři, najdete své solidní útočiště v ***Hotelu Šumava. Vltava je kousek od nás.

Království lesa

Lipno nad Vltavou | www.kralovstvilesa.cz

Pro návštěvu Království lesa je třeba naplánovat dostatek času, protože tady si to skvěle užívají hlavně děti, takže je někdy těžké dostat je odtud. Na Vaše děti a na Vás čeká les plný zábavy, pohybu i poučení!

Království lesa Lipno
Bobová dráha Lipno

Bobová dráha

Lipno nad Vltavou | www.slideland.cz

Bobovka – celoroční areál pro rodiny s dětmi. Svezte se na horské nebo korytové dráze a užijte si společně spousty legrace.

Skiareál Sternstein

Bad Leonfelden | www.sternstein.at

Sternstein / Hvězdná a lyže bez hranic

Na lyžovačku k našim rakouským sousedům dojedete z Vyššího Brodu za pouhých 13 minut přes Studánky. Skiareál Sternstein vítá zvláště srdečně všechny rodiny s dětmi. Sjezdovky jsou dobře upravené a kabinová lanovka nabízí komfortní přepravu na vrchol. Na hranicích Vás už dnes nikdo nezdrží, tak si užijte lyžování bez hranic!

Skiareál Sternstein
Skiareál Lipno

Skiareál Lipno

Lipno nad Vltavou | www.lipno.info

V zimě, ale i v létě

Skiareál a jeho využití v zimním období je jen jednou z mnoha atrakcí, které dnes na Lipně najdete. Dojezdová vzdálenost z Vyššího Brodu, který je v prázdninovém regionu horního Povltaví spíše klidovým pólem, je minimální. Máte-li chuť na změnu a akčnost, zavítejte na Lipno, kde dnes najdete jednu atrakci vedle druhé. Klidnější Vyšší Brod Vás pak po návratu opět rád opět přivítá!  

Vítkův hrádek

Svatý Tomáš | www.vitkuvhradek.eu

Vítkův Hrádek, zvaný též Vítkův Kámen, je nejvýše položenou zříceninou hradu u nás. Šumavský spisovatel Adalbert Stifter charakterizuje hrad jako „na obzoru plovoucí modravou krychli“. Z jeho věže si můžete vychutnat úchvatný výhled na krajinu v Čechách, Rakousku i Bavorsku.

Vítkův hrádek
Naučná stezka Olšina

Naučná stezka Olšina

Olšina | www.vls.cz

Možná si někteří z Vás ještě vzpomenou na krále Šumavy, který převáděl přes mokřady a bažiny?! Naučná stezka Olšina umožňuje návštěvníkům poznat reálná šumavská rašeliniště s přilehlými biotopy. Fascinující, proměnlivá a autentická je tato turistická stezka, která Vás zavede do světů, které jsou na Šumavě od pradávna. Návštěvu však nedoporučujeme za nepříznivého počasí!  

Český Krumlov

Český Krumlov | www.ckrumlov.info

Světové kulturní dědictví UNESCO na meandrech Vltavy

V rožmberském dominiu představoval klášter Vyšší Brod centrum duchovní a Český Krumlov centrum mocenské. Prohlédněte si druhý největší zámek České republiky, navštivte proslulé barokní divadlo nebo se vydejte po stopách malíře Egona Schieleho. Město si dodnes uchovalo starobylý ráz a svým návštěvníkům nabízí jedinečné zážitky při prohlídkách pamětihodností, v rámci kulturních programů i během procházky v křivolakých uličkách.

Český Krumlov
Památník Adalberta Stiftera Horní Planá

Památník Adalberta Stiftera

Horní Planá | www.muzeumck.cz

Jak Šumavu vnímal slavný spisovatel Adalbert Stifter? Kdy, kde a jak žil a proč jeho dílo „drobných senzací“ fascinuje dodnes? Víc se o tom dozvíte v jeho rodném domku v Horní Plané, ve kterém se dnes nachází básníkův památník. Stifter je považován za jednoho ze zakladatelů literární moderny a z jeho děl je patrné, že svůj rodný kraj miloval a ctil. Krása jeho jazyka učarovala už nejedné čtenářce. A co Vy? Troufnete si na Stiftera a třeba jeho „šumavskou povídku“ Vítek? 

Národní park Šumava

www.npsumava.cz

Jestliže vydáte z Vyššího Brodu do Národního parku Šumava, pochopíte ještě lépe tento nádherný kraj v jeho poutavé rozmanitosti. Nezapomeňte, že se dřevo ze Schwarzenberského kanálu dopravovalo dál do Vyššího Brodu, kde se vázalo do mohutných vorů, které se odtud plavily až do Hamburku. Můžete se vydat k pramenům Vltavy nebo poznat původní porosty Boubínského pralesa. Zastavte se u Čenkovy pily a poslouchejte šumění vody, které inspirovalo Bedřicha Smetanu k sepsání jeho slavné „Vltavy“ z cyklu symfonických básní „Má vlast“. Nebo Vás zlákají ledovcová jezera? Rozhodnutí je na Vás! 

Národní park Šumava
Horní Rakousko

Horní Rakousko

Horní Rakousko | www.hornirakousko.cz

Využijte výhodné polohy Vyššího Brodu a pořádejte „spanilé jízdy“ i do Horního Rakouska! Do oblasti romantického Mühlviertel je to jen, co by kamenem dohodil, a krásných turistických cílů mají naši jižní sousedé také dost. Zažijte kulturní krajinu, která je té naší podobná, a přesto vykazuje určitá (sympatická) specifika, které si nesmíte nechat ujít. Ochutnejte místní speciality, navštivte zajímavé expozice, lyžujte s dětmi nebo putujte od jedné památky ke druhé. Cestování do sousedního Horního Rakouska je dnes už zcela bez hranic, tak proč si tam pro krásné zážitky nedojet, když na Vás čekají? Z Vyšáku je to tam jen kousíček.

Koupalište Aqua Leone

Bad Leonfelden | www.hornirakousko.cz

Svezte se na 40 m dlouhém tobogánu a hupněte do chladivé vody! K dispozici je i dětské hřiště a hřiště na plážový volejbal. Od nás do Bad Leonfeldenu jen co by kamenem dohodil. 

Koupaliště Aqua Leone
Dálková cyklostezka

Dálková cyklostezka

www.hornirakousko.cz

Šlapete do pedálů skrz zelený pás Evropy podél státní hranice? Pak jste u nás správně, protože založení kláštera Vyšší Brod způsobilo, že se průběh zemské hranice v nejjižnější části České země ustálil a od 13. století se už prakticky nezměnil.

***Hotel & Restaurant Šumava poskytuje všem nadšeným cyklistkám a cyklistům rozšířený servis: osvěžující nápoje a výborné jídlo, stojany na kola, bezplatné a bezpečné uschování kol, parkoviště střežené kamerovým systém, WiFi a samozřejmě i komfortní ubytování!

Pernikářství Kastner

Bad Leonfelden | www.hornirakousko.cz

Hned za rohem najdete u našich rakouských sousedů místo, kde to voní perníkem, který tady můžete loupat bez obav. Pernikářství Kastner má dlouhou tradici, která trvá už 500 let, o které vypráví Perníkový svět. Ochutnejte zámecké rohlíčky, švestky v rumu a čokoládě nebo perníkové srdce, které můžete darovat z lásky.

Pernikářství Kastner
Po stopách Adalberta Stiftera

Po stopách Adalberta Stiftera

www.hornirakousko.cz

Adalbert Stifter je vlastně jen špičkou literárního ledovce šumavské literatury, ovšem krása jeho spisovatelského stylu uchvacuje mnohé dodnes. Důvodem je možná to, že svou inspiraci často čerpal ze Šumavy, její nádherné přírody, kultury i historie. Po stopách školního inspektora, malíře a zemského konzervátora Adalberta Stiftera se můžete vydat i Vy! Půvabné Stifterovy literární popisy krajiny jsou jako obrazy, které rozšiřují naše obzory. Navštivte třeba divoce romantické Plešné jezero, které autor popsal jako temné oko Šumavy řasnaté borovicemi.

Sternstein / Hvězdná

Bad Leonfelden | www.hornirakousko.cz

Na zasněném vrcholku hory Hvězdná můžete vyšplhat na historickou rozhlednu. Na ní budete stát prakticky přímo na pomezí Čech a Rakous. Povinná návštěva pro všechny, kteří mají rádi ptačí perspektivu a výhled na Šumavu a Mühlviertel.

Sternstein - Hvězdná
Freistadt

Freistadt

Freistadt | www.hornirakousko.cz

Město právovárečníků za hradbami

Město Freistadt bylo ve středověku tak trochu konkurentem Vyššího Brodu, jelikož staré obchodní stezky vedly původně přes vyšebrodský průsmyk. Zeměpanská privilegia však směr karavan od Vyššího Brodu odklonil, takže se prosadil hlavní obchodní tah přes Freistadt do královského města České Budějovice. Nicméně Freistadt je místo velmi zajímavé a půvabné. Město je výjimečné i tím, že si zachovalo hradby i právovárečnickou komunu, která zlatavý mok dodnes vaří a ve Freisstadtu čepuje.

Náš tip: Když se budete vracet z Freistadtu do Vyššího Brodu přes Dolní Dvořiště, odbočte ještě k poutnímu místu Svatý Kámen. Nahlédněte do kaple, abyste zkontrolovali, jak daleko od sebe už stojí ony dva pověstné balvany. Spočítejte čas, protože až mezi balvany projede forman s koňmi, nastane konec světa.

Linec

Linz | www.linztourismus.at

Město, které proměňuje…

Už dávno odezněla doba, kdy byl Linec zakouřeným centrem těžkého průmyslu. Hlavní město Horního Rakouska se dnes prezentuje v hávu moderní architektury, zeleně a kreativních kulturních nabídek. Závody Voest Alpine dnes vyrábí ocel ekologicky, jak přibližuje jejich návštěvnické centrum. Nenechte si ujít Muzeum budoucnosti Ars Electronica Centr nebo navštivte tradiční adventní trhy. Nejkrásnější výhled na město s nákupními centry skýtá hora Pöstlingberg se svým poutním kostelem, kam vede jeskyní dráha. Od nás jste v Linci do 40 minut.

Linec

Kontakt

Hotel Šumava
Náměstí 47
382 73  Vyšší Brod

Tel.: +420 725 812 821
E-mail: info@hotel-sumava.cz

 

© 2024 Všechna práva vyhrazena Altovadum s.r.o.